Bukmacherzy po zmianach w prawie – mniej firm, większe bezpieczeństwo

Zakłady bukmacherskie dotyczące wydarzeń sportowych (ale nie tylko) są legalne wyłącznie pod pewnymi warunkami. Zmiany w ustawie hazardowej precyzują, gdzie można grać i jak prowadzić podobną działalność. Co przyniosły nowe regulacje? Jak w ich świetle wygląda kwestia legalności zakładów sportowych? Istotne szczegóły poznasz poniżej.

Firmy bukmacherskie w Polsce

Zmiany w przepisach były podyktowane chęcią ukrócenia działalności zagranicznych firm, które nie odprowadzały podatków w Polsce, a zarabiały dużo pieniędzy na naszym terenie, szczególnie dzięki rozbudowanym możliwościom obstawiania wyników online.

Dziś, żeby prowadzić działalność bukmacherską, trzeba posiadać licencję wydawaną przez Ministerstwo Finansów. Aby ją otrzymać, należy spełniać szereg warunków. Podstawowa zasada to posiadanie firmy z siedzibą w Polsce. Wszystkim osobom poszukującym legalnych obecnie bukmacherów powinna w tym miejscu zapalać się ostrzegawcza lampka. Znane na całym świecie firmy bukmacherskie, kojarzone chociażby ze sponsorowaniem topowych drużyn i wydarzeń sportowych, jak dotąd pozostają w Polsce nielegalne. Pisząc krótko, zamysł twórców nowego prawa był taki, aby każdy bukmacher w Polsce był polską spółką i odprowadzał tutaj podatki.

Aby upewnić się co do legalności firm, które prowadzą działalność związaną z zakładami wzajemnymi przez Internet, wystarczy odwiedzić stronę Ministerstwa Finansów. Jeśli chodzi o pozostałych bukmacherów, ich strony zostały zablokowane. Nie ma do nich dostępu dla internautów w Polsce. Dziś zarówno za stacjonarnymi punktami bukmacherskimi, jak i tego typu usługami online, stoją jedynie firmy, które otrzymały zezwolenie i spełniają wszystkie ustawowe warunki.

Jeśli obstawiać wyniki, to tylko legalnie

Korzystanie z usług nielegalnego bukmachera jest zabronione. Teoretycznie istnieją faktyczne sposoby na ominięcie internetowych blokad zagranicznych stron, ale lepiej tego nie robić. W przypadku wpadki grożą nam konsekwencje prawne i finansowe – w myśl ustawy wszelkie wygrane uzyskane z nielegalnego obstawiania mogą zostać nam odebrane, włącznie z kwotą wpłaconych stawek.

Legalni bukmacherzy na polskim rynku

Firmy, które mają siedzibę w Polsce i odprowadzają tu podatek, mogą starać się o licencję Ministerstwa Finansów, a przez to oferować zakłady bukmacherskie online. Są to na dzień dzisiejszy takie marki, jak Totolotek, Fortuna, LVBet, Milenium, forBet, STS, eToto, czy nowość na naszym rynku – TotalBet. Co ciekawe, zakłady nie zawsze dotyczą konkretnych wyników w sportowych zmaganiach – zdarzają się mniej oczywiste oferty, na przykład dotyczące oceny szans powołania konkretnych zawodników na Mundial 2018 w Rosji przez Adama Nawałkę. To tylko jeden z wielu przykładów tego, że obstawia się nie tylko zwycięstwo danej drużyny lub liczbę bramek strzelonych do przerwy.

Choć zakłady bukmacherskie większości osób kojarzą się z piłką nożną, gracze mogą u każdego bukmachera obstawiać również spotkania tenisa ziemnego, koszykówki, hokeja na lodzie, siatkówki, a także skoki narciarskie, rugby i wiele innych dyscyplin. Większość polskich bukmacherów operujących na internetowym rynku prowadzi również działalność naziemną – stacjonarne punkty przyjmowania zakładów. W tym przypadku osoby zainteresowane wniesieniem zakładów po raz pierwszy w zasadzie nie muszą dokonywać analizy bukmacherów pod kątem legalności. Scenariusz bowiem, w którym firma bez zezwolenia otworzyłaby punkt w świecie fizycznym, oznaczyła go swoim logo, a władze nie zwróciłyby na nią uwagi, brzmi zupełnie nieprawdopodobnie. Nigdy jednak nie można zapominać o ryzyku uzależnienia się od hazardu oraz znacznego uszczuplenia swojego portfela, a więc o szkodliwości gry za pieniądze. Z tego względu do zawierania zakładów dopuszczani są jedynie gracze, którzy ukończyli 18. rok życia. Ustawa w obecnym brzmieniu zabrania nawet wpuszczania osób młodszych do punktów bukmacherskich.

Kontrowersje wokół ustawy hazardowej

Ustawa hazardowa od lat wzbudza emocje wśród polityków, dziennikarzy i całej opinii publicznej. Oprócz zakładów bukmacherskich, dyskusja dotyczy także maszyn do gier i wirtualnych kasyn. Można powiedzieć, że nowelizacja obowiązująca od 2017 roku jeszcze silniej podkreśla rolę państwa w kontrolowaniu rynku, co do niedawna nie było wcale takie oczywiste. Zaniechania odbijały się między innymi na budżecie państwa, do którego nie wpływały podatki od bukmacherów. Obecnie natomiast, firmy, które chcą otrzymać licencję Ministerstwa Finansów, nie mogą posiadać siedziby w rajach podatkowych, ale muszą odprowadzać podatek obrotowy od wszystkich wniesionych stawek – w wysokości 12% – do kasy polskiego państwa. Co ciekawe, kwota podatków wzrasta o kolejne 10 punktów procentowych, jeżeli wygrana przekracza 2280 zł (tym razem już w formie podatku od wygranej). Z drugiej strony, nowe przepisy pozwoliły zablokować dostęp do zagranicznych stron umożliwiających obstawianie online z obszaru Polski. Dzięki temu gracze nie są w stanie przypadkowo, nieumyślnie złamać przepisów – nie są więc w ten sposób narażani na nieprzyjemności natury prawnej i związane z tym (w najlepszym razie) wiele zmarnowanego czasu.

Co przyniesie czas? Prawdopodobnie kolejne nowelizacje, które będą uwzględniały zmieniające się uwarunkowania rynkowe, ale i kwestię zgodności z przepisami unijnymi. Są tym zainteresowani zarówno gracze, którzy decydują się podjąć ryzyko i obstawiać wyniki, jak i same firmy, które naturalnie chcą generować jak największe zyski. Co istotne dla polskiego sportu, bukmacherzy często wspierają konkretne rozgrywki i drużyny, przyjmując nawet role sponsorów głównych. Na szczęście coraz trudniej trafić na stronę nielegalnego bukmachera. A ci, którzy działają w świetle prawa – zgodnie ze wszystkimi wytycznymi – chętnie podkreślają to w publicznych przekazach, kierowanych przede wszystkim do kibiców i fanów sportu, a nie tylko do stałych bywalców serwisów bukmacherskich.

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi