Asseco Resovia blisko półfinału Pucharu CEV. Ajaccio Volley Ball pokonane 3-0.

Asseco Resovia wygrała 3-0 z Ajaccio Volley Ball w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Pucharu CEV na Hali Podpromie.

Asseco Resovia wygrała 3-0 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Pucharu CEV z Ajaccio Volley Ball. W pierwszym secie rzeszowianie wygrali 25-22. Szybko osiągnęli przewagę w tym sezonie, którą kontrolowali do końca.

W drugiej partii podopieczni Andrzeja Kowala mieli duże problemy. Przegrywali już nawet 5-9. Ostatecznie ten set to pogoń Asseco i ostatecznie wygrana 30-28.

Po tak emocjonującym secie wyraźnie załamani byli siatkarze z Francji, który trzeciego seta zaczęli bardzo źle. Asseco prowadziła 5-0. Później „Pasy” kontrolowały sytuacje na parkiecie i ostatecznie trzeci set padł ich łupem w stosunku 25-19 i ostatecznie 3-0 wygrali gospodarze.

Asseco Resovia Rzeszów – GFC Ajaccio Volley Ball 3:0 (25:22, 30:28, 25:19)

Asseco Resovia Rzeszów:
Tichacek, Śliwka, Możdżonek, Jarosz, Rossard, Dryja, Masłowski oraz Rusek, Perłowski, Schoeps, Kędzierski, Depowski.

GFC Ajaccio Volley Ball:
Miranda, Castard, Carle, Dailey, Radić, Takaniko, Exiga oraz Gonzalez, Bruckert, Lacassie.

5 thoughts on “Asseco Resovia blisko półfinału Pucharu CEV. Ajaccio Volley Ball pokonane 3-0.

1. I simply want to say I am just new to blogging and seriously loved your blog site. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You absolutely come with really good well written articles. Many thanks for revealing your webpage.

2. You could definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. „Golf and sex are about the only things you can enjoy without being good at.” by Jimmy Demaret.

3. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

4. I do accept as true with all the ideas you have introduced for your post. They are really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for starters. May you please extend them a little from next time? Thank you for the post.